Trener medyczny czy trener personalny?

Trener medyczny czy trener personalny?

Istnieje wiele podobieństw między tymi dwoma zawodami, ale istnieje również wiele różnic. Najważniejsza dla obu zawodów jest wiedza, umiejętności postawa wobec podopiecznego oraz uczciwość, szacunek i pozytywne nastawienie wobec klienta. Trener medyczny koncentruje się jednak bardziej na medycznej i zdrowotnej stronie treningów.

Trener medyczny (zwany często terapeutą ruchowym) to osoba, która posiada wszechstronną wiedzę na temat anatomii, fizjologii i funkcjonowania ludzkiego ciała. Wie również jak prawidłowo zaopiekować się pacjentem, który uległ kontuzji i potrzebuje odpowiednich ćwiczeń. Praca trenera zdrowia opiera się na holistycznym podejściu w dbaniu o dobre samopoczucie pacjenta, dostarczaniu mu odpowiednich ćwiczeń, planów treningowych i treningów.

Trener medyczny jest w stanie przeprowadzić pełną diagnostykę w oparciu o rzetelnie zebrany wywiad, a dzięki odpowiednio wybranym ćwiczeniom korekcyjnym i funkcjonalnym, a poprzez zastosowanie odpowiednio dobranych ciężarów, jest w stanie zaproponować kompleksową terapię ruchową.

Trener medyczny korzysta z narzędzi do pracy z osobami po urazach ortopedycznych lub operacjach (po rehabilitacji poprzedzającej wizytę u takiego trenera), kobietami w okresie okołoporodowym, osobami z wadami postawy lub dysfunkcjami układu mięśniowo-szkieletowego, czy osobami cierpiącymi na permanentny stres. Trener ruchowy będzie mógł pracować z klientami po przebytych chorobach przewlekłych.

Różnice w kursach na trenera medycznego i trenera personalnego

Zdobycie kwalifikacji do wykonywania zawodu jest istotnym krokiem do bycia lekarzem, trenerem, pielęgniarką lub jakimkolwiek innym specjalistą. Ważne jest, aby wiedzieć, co trzeba zrobić, aby uzyskać kwalifikacje – to jest to, co odróżnia trenerów medycznych od trenerów osobistych.

Kurs na trenera personalnego

Czas trwania: Szkolenia trenerów personalnych trwają zazwyczaj 10 dni, co daje łącznie około 100 godzin dydaktycznych. Niestety, jest też wiele szkoleń jednodniowych lub weekendowych, po których ludzie tytułują się trenerem personalnym.

Program kursu: Zazwyczaj taki kurs przekazuje wiedzę odnośnie gotowych ćwiczeń z zakresu kalistenicznych, rozciągających, siłowych czy funkcjonalnych. Czasem kilka godzin jest dorzuconych odnośnie fizjologii, anatomii czy dietetyki.

Kurs na trenera medycznego

Czas trwania: Kurs Blackroll Therapy na trenera medycznego to ponad 15 weekendów intensywnych zajęć po 8 godzin dziennie.

Program kursu: Nasze szkolenie na trenera medycznego składa się ze specjalistycznej wiedzy medycznej. Na konkretne dziedziny (np. diagnostykę, ortopedię, układ nerwowy, anatomię, oddech czy programowanie treningu terapeutycznego) przeznaczamy jeden lub dwa pełne dni szkolenia.

Czym charakteryzuje się dobry terapeuta ruchowy?

Dobry terapeuta ruchowy to trener, który potrafi zmienić jakość życia i funkcjonowania swojego podopiecznego, osiągając jego cel, jakim jest poprawa sylwetki, sprawności lub samopoczucia równolegle z powrotem do pełnej sprawności i zdrowia. Terapeuta ruchowy często współpracuje z lekarzem i fizjoterapeutą odgrywając bardzo ważną rolę w przywracaniu, zdrowia, sprawności ruchowej i prawidłowych wzorców ruchowych.

Szkolenie BLACKROLL® Therapy to kurs, która wychodzi naprzeciw coraz bardziej wymagającym klientom oraz tym, którzy oczekują od swoich trenerów czegoś więcej niż tylko narzucenia gotowych schematów ćwiczeń. Zapewnia indywidualne podejście do promocji zdrowia w oparciu kompletną terapię z wykorzystaniem ruchu.

Michał Dachowski

Michał Dachowski

Międzynarodowy Master Trener BLACKROLL i prezenter IFAA. Ekspert od rehabilitacji sportowców. Wykładowca International Fitness & Aerobic Academy.

Udostępnij
Zapisz się na kurs